Product Information
| UPC | 011356326409 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32640 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Medium Heavy Fluted |
| Barrel Length | 16.5'' |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 10 + 1 |
| Finish | Hunter Green |
| Hand | Right Hand |
| Model | 110 Core Predator |
| Muzzle | Threaded |
| Overall Length | 36.76" |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Stock Description | AccuStock w/AccuFit V2 |
| Stock Finish Group | Green |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 8 lbs |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |

