Product Information
| UPC | 062654967658 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 96765 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 2 | 3-9x40mm Scope |
| Additional Feature 3 | AccuTrigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SAVAGEARMSINC/SAVAGEARMSINC |
| ATF Model | 93R17 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| Capacity | 5 + 1 |
| Country of Origin | CA |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Mossy Oak Brush |
| Finish Type | CAMO |
| Grip Material | Camo Stock Mossy Oak Brush |
| Grip Type | Mossy Oak Brush |
| Height | 6 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 42 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. Box Magazine |
| Overall Length | 39.5" |
| Package Height | 6.0 |
| Package Length | 42.0 |
| Package Width | 3.25 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.127 |
| Weight | 5.25 lbs. |
| Width | 3.25 |
| Accessories | 3-9×40 Scope |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Checkering | Yes |
| Color | No |
| Description | Accutrigger, Detachable Box Magazine |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.25 X 8.25 X 41.80 |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | No |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 93 |
| Other Features | 3-9X40MM SCOPE, MOUNTED AND |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Sights | No |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight (lbs) | 5.25 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |

