Product Information
| UPC | 725327600534 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-920159-17 |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS/TAURUS |
| ATF Model | PT92 AF-D |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Color | STAINLESS |
| Dimension | 2.10 X 6.20 X 12.35 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Finish | Stainless |
| Frame Material | ALLOY |
| Grip Material | Alloy Frame Black Synthetic Alloy Frame |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Height | 2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 12.5 |
| Number of Magazines | 2 17 rd. |
| Overall Length | 8.5 |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 12.4 |
| Package Width | 6.1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.95 |
| Sights | F: Fixed R: Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| Weight | 2.95 |
| Weight (oz) | 34 |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Width | 6.5 |
| Model | PT-92 |
| Muzzle | Threaded |
| Stock Material | SYNTHETIC |

