Product Information
| UPC | 839665001219 |
|---|---|
| Manufacturer | Taylors and Company |
| Manufacturer Part Number | 550047 |
| Illuminated Reticle | False |
| Overall Length | 37.87" |
| Package Height | 1.7 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.35 |
| Sights | Buckhorn Rear | Blade Front |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Grip Material | Wood Stock Walnut |
| Product Type | Rifle |
| Weight | 7.48 lbs. |
| Receiver | Blued Steel |
| Rate of Twist | 1-in-36" |
| Package Length | 45.5 |
| Package Width | 8.4 |
| Action | Lever Action |
| Adjustable Objective | False |
| Barrel Length | 19" |
| ATF Manufacturer | A. UBERTI / TAYLOR'S & CO. |
| ATF Model | 1873 |
| ATF Type | Rifle |
| Caliber/Gauge | .44-40 WINCHESTER |
| Capacity | 10 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BLUED |
| Finish Type | Blued |
| Grip Type | Walnut |

