Product Information
| UPC | 747115448777 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | MCB20N300WR8B |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | 3D HEX Recoil Pad |
| Additional Feature 2 | TriggerTech Trigger |
| Additional Feature 3 | BSF Carbon Fiber Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Weatherby |
| ATF Model | Mark V |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Carbon Fiber Steel |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Caliber/Gauge | .300 WEATHERBY MAGNUM |
| Capacity | 3 + 1 |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Patriot Brown Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Camo Stock Carbon Fiber w/Green & Brown |
| Grip Type | Carbon Fiber w/Green & Brown |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.75 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 48.25 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Muzzle | Accubrake ST |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Overall Length | 48.5" |
| Package Height | 2.75 |
| Package Length | 48.25 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Receiver | Patriot Brown Cerakote |
| Safety | Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Sights | No Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Description | Fixed Peak 44 Blacktooth |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Trigger | TriggerTech |
| Weight | 6.6 lbs. |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 6 |
| Checkering | No |
| Color | BROWN |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.00 X 6.75 X 48.80 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Other Features | PATRIOT BROWN CERAKOTE TRIGGER |
| Recoil Pad | Yes |
| Stock Color | BI-TONE |
| Stock Material | CARBON FIBER |
| Swivel Studs | YES |
| Weight (lbs) | 6.6 |

