Product Information
| UPC | 685757098618 |
|---|---|
| Manufacturer | Zastava Arms |
| Manufacturer Part Number | ZP92762MGL |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Bolt Hold Open Notch On Safety |
| Additional Feature 2 | 1.5mm Bulged Trunnion Receiver |
| Additional Feature 3 | CHF Chrome Lined Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Barrel Length | 10" |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | 24K Gold Plated |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Black Polymer Furniture |
| Grip Type | Black Polymer Furniture |
| Height | 4.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 19.3'' |
| Model | ZPAP92 AK |
| Muzzle | Threaded |
| NFA Thread Pattern | 26×1.5mm LH |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Overall Length | 19.3" |
| Package Height | 4.5 |
| Package Length | 25.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-9.5 |
| Safety | Lever Action |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Krinkov Style Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Material | Wood |
| Weight | 0.0 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 9.5 |

